Jarní pročišťování po dlouhých zimních dnech nám padne vhod především pokud jsme během chladného období do těla nedostávali dostatek vitamínů v čerstvé formě. Co lepší můžete udělat pro své tělo jako připravit si něco opravdu chutné z prvního posla jara medvědího česneku?

medvedi cesnakAllium_ursinum0

Medvědí česnek je malý zázrak, který je nejlepší pokud si ho nasbíráme volně v přírodě. Během sezóny se dá koupit i v některých obchodních řetězcích. Pomáhá našemu zdraví a kromě toho ještě i zpestří naši kuchyni. Budou ho milovat i děti. Explozi chutí dosáhnete, pokud si medvědí česnek připravíte na těstoviny. Jen tak, na oleji a s jemným dochucením bylinek. Jaro začíná, přátelé!

medvedi cesnakBärlauch-Article-Pics-103

Kde ho sehnat?

Medvědí česnek roste na vlhkých místech, převážně na loukách, které jsou bohaté na humus. Nenajdete ho však na slunci vystavených místech. Medvědí česnek se rád ukrývá do stínu stromů a nejsnáze ho najdete v lužních lesích, pod křovinami, zda v listnatých horských porostech. Vydejte se tedy na procházku do lesa a nezapomeňte si vzít košík. Pokud natrefíte na dobrý zdroj, zásoby medvědího česneku nebudou mít konce kraje. Ptáte se, jak zjistíte, zda jste na správném místě? Jednoduše. Prozradí vám to váš nos. Medvědí česnek má pronikavou česnekovou vůni, která vám udeří do nosu okamžitě, když se dostanete do blízkosti jeho porostu. Zaručeně ho ucítíte dříve, než ho uvidíte. V bohatých shlucích ho najdete zejména v dubnu a v květnu, ale když se rozhlédnete natrhat si ho můžete už i během teplejších březnových dnů.

medvedi cesnakwild-garlic-

Přírodní antibiotikum

Medvědí česnek má mohutné léčivé účinky. Kdysi se o něm mluvilo jako o nejsilnějším lékaři a po zimním spánku ho vyhledávali nejen lidé, ale i medvědi. Důvod, proč to dělali, je prostý. Po zimě se jim žádalo pročistit si žaludek, cévy i střeva.

Není česnek jako česnek

Ve srovnání s česnekem, který používáme v kuchyni během celého roku, nemá medvědí česnek jiné vlastnosti, pouze pokud ty, že je podstatně léčivější. Mimořádně vhodný je během jarních detoxikačních kúr, dokonale pročistí krev a vyléčí každou kožní chorobu – i obyčejné suché ruce, se kterými si nevíte rady od kterého mrznout ani s tím nejmastnější krémem. Vynikající výsledky přináší i při léčbě suchého kašle, čerstvý se konzumuje zejména pokud trpíte vlhkým hlenovitým kašlem. Konzumovat ho můžete čerstvý nařezaný nadrobno na pečivu s máslem, případně si ho dávat do omáček. Denně jej lze používat jako koření do jakýchkoli jídel. Výborně ochutí tak polévky, jako omáčky a dokonce i maso.

medvedi cesnakimg_1950-smaller-adjusted-2

Jak ho upravit

Úprava medvědího česneku je mimořádně jednoduchá. Tepelně se zpracovává tak jistě, jako špenát, či salát. Jeho účinky se znásobují, pokud k němu přidáte špetku kopřivy, či špenátu. Listy medvědího česneku se sbírají ještě v dubnu a v květnu, tedy před kvetením jeho květů. V pozdním podzimu a v zimě najdete i jeho cibule. V principu jsou tyto cibule, nebo stroužky k nerozeznání od obyčejného česneku. Divoký, nebo medvědí česnek je však aromatičtější, silnější i zdravější.

medvedi cesnakalican7383

Účinky na zdraví

Medvědí česnek účinkuje na různých místech. Kromě výše zmíněných prečisťovacích vlastností na lidský organismus a při léčbě kašle, je vynikající i na vápenatění cév a podporují paměť. Příznivě působí na žaludeční problémy a trávicí potíže. Lidé, kteří mají problém s pravidelnou stolicí ho konzumují jako přírodní projímadlo. Paradoxně, bojuje proti zapékání, ale stejně bojuje i proti prudce probíhajícím průjmům, plynatosti a střevním kolikám. Pokud se vám podařilo do svého těla dostat hlístice, nebo škrkavky, rychle se pořádně najezte medvědího česneku. Vnitřní parazity vyžene z vašeho těla ven a v počátečním stádiu ani nebudete muset navštěvovat lékaře. Srdeční poruchy, nespavost, závratě a tlak v hlavě jsou jen drobnostmi, které se pravidelnou konzumací této zázračné rostlinky dokáží dát do pořádku.

medvedi cesnakwild-garlic

Jak ho užívat?

Medvědí česnek si můžete připravovat v jídle jako koření, ale špatně vám neudělá ani originální domácí tinktura, či víno.

Jako koření si čerstvé listy medvědího česneku jen pokrájejte a za čerstva přidávejte do teplých jídel nebo studených pokrmů. Rovněž ho můžete dát vysušit, intenzita jeho vůně však procesem sušení zeslábne.

medvedi cesnakCheese-and-Wild-Garlic-Scon

Tinkturu z medvědího česneku si připravíte jednoduše tak, že skleněnou láhev celou naplníte nadrobno nakrájenými lístky rostliny. Toto zalijeme 40% ovocným lihem a necháme odstát na slunném místě alespoň celé dva týdny. Takovou tinkturu můžete pak užívat denně, přibližně půl kávové lžičky, kterou zapijete vlažnou vodou.

medvedi cesnakwild-garlic-oil1

Víno z medvědího česneku je mimořádně neobvyklé, ale kupodivu velmi lahodné. V čtvrt litru suchého bílého vína povařte hrst nasekaných lístků medvědího česneku a oslaďte cukrem nebo medem podle chuti. Takové víno můžete pít denně, ale v malém množství jako chuťovku ke knize, či k televizi.