Pokud máte zahrádku, pak možná máte i někdy hlavu v smutku. Někdy nás trápí hlemýždě, jindy nám úrodu ničí brouci, housenky nebo vošky. Dnes si řekneme, jak bojovat právě s nepříjemnými voškami, které se častokrát zabydlují na listech rostlin a co je hlavní, na spodní části, kde je kolikrát ani nevidíme.

 

Tento problém měla před lety i moje babička, která se o zahrádku vzorně stará, ale někdy podobným situacím prostě nezabráníte. Všimla si, že její rajčata napadli vošky. Poznala je tak, že na spodní části listu spatřila drobné tečky. Bylo to jasné!

Tak jako všechny babičky i ta moje měla v záloze pár babských triků. Spreje s obsahem nikotinu nebo tedy tabáku najdete i v zahrádkářských obchodech, takže se nejedná o žádný přelomový nápad. Někde ale slyšela, že tabák skutečně funguje.

Dokáže zatočit nejen s voškami ale i s komáry nebo vinnými muškami. Spreje, které koupíme v obchodech přece jen obsahují mnoho škodlivých látek a jsou podstatně silnější. Dnes si řekneme, jak si takový ochranný sprej vyrobíme i doma.

Budeme potřebovat:

  • tabak (z cigarety případně ten, který se používá k ručnímu balení cigaret)
  • teplou vodu
  • tekuté mýdlo

Postup:

Na jeden šálek tabáku budeme potřebovat asi 3 litry teplé vody a 10 kapek tekutého mýdla. V případě potřeby si tuto směs lze připravit i v menším množství.

Když všechny ingredience smícháme, necháme tekutinu alespoň 30 minut odstát. Přecedíme ji přes sítko a nalijeme do nádoby s rozprašovačem. Směs nám vydrží až jeden měsíc.

Tabákovou směs aplikujeme ze spodku na listy, které jsou postiženy voškami. Nastříkat ji můžeme i na stonek a na okolní půdu. Díky tomuto jednoduchému triku zničíte vošky a zbavíte se i jiného hmyzu, který by mohl vaši úrodu ohrožovat.